Przejdź do treści
Home » Baza Wiedzy » Indeks prebiotyczny – klucz do zdrowego mikrobiomu

Indeks prebiotyczny – klucz do zdrowego mikrobiomu

Mikrobiom jelitowy, czyli społeczność mikroorganizmów zamieszkujących nasz przewód pokarmowy, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia. Badania naukowe w ostatnich latach skupiły się na zrozumieniu wpływu diety na mikrobiom i znalezieniu sposobów na wspieranie korzystnych mikroorganizmów jelitowych. Jednym z narzędzi, które może przyczynić się do tego celu, jest indeks prebiotyczny. W tym artykule przyjrzymy się badaniom naukowym dotyczącym indeksu prebiotycznego oraz jego roli w promowaniu zdrowego mikrobiomu.

Indeks prebiotyczny – Co to jest?

Indeks prebiotyczny to wskaźnik, który informuje nas, jakie składniki spożywcze mogą działać jako prebiotyki w naszym przewodzie pokarmowym. Prebiotyki to substancje, które nie są trawione przez enzymy w naszym jelicie cienkim, ale stanowią pożywkę dla korzystnych bakterii jelitowych, takich jak Bifidobacterium i Lactobacillus. Poprzez ich konsumpcję, prebiotyki pomagają wspierać wzrost i aktywność korzystnych bakterii, co przyczynia się do utrzymania zdrowego mikrobiomu.

Badania naukowe na temat indeksu prebiotycznego

Badania naukowe koncentrujące się na indeksie prebiotycznym stają się coraz bardziej powszechne, a ich wyniki są obiecujące. W jednym z badań przeprowadzonych na ludziach z nadwagą odkryto, że dieta o wysokim indeksie prebiotycznym prowadzi do zwiększenia różnorodności mikrobiomu jelitowego. Zwiększona różnorodność mikroorganizmów jelitowych była związana z lepszymi wynikami zdrowia metabolicznego, w tym z redukcją poziomu glukozy we krwi i obniżeniem insulinooporności.

Inne badania sugerują, że diety o wysokim indeksie prebiotycznym mogą wpływać na redukcję stanów zapalnych w organizmie. Zmniejszenie stanów zapalnych jest kluczowe dla zapobiegania wielu chorobom przewlekłym, takim jak choroby serca, otyłość czy choroba Crohna. Badacze zidentyfikowali, że pewne prebiotyki, takie jak fruktooligosacharydy (FOS) i galaktooligosacharydy (GOS), mogą działać przeciwzapalnie w organizmie poprzez regulację odpowiedzi immunologicznej.

Zastosowanie indeksu prebiotycznego w praktyce

Dzięki wynikom badań naukowych, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że dieta może mieć ogromny wpływ na zdrowie mikrobiomu jelitowego. Wprowadzenie większej ilości prebiotyków do diety może być korzystne dla zdrowia jelit i ogólnego stanu zdrowia. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak zastosować indeks prebiotyczny w codziennym odżywianiu:

 1. Wzmacniaj dietę warzywami i owocami: Warzywa i owoce, takie jak cebula, czosnek, szparagi, banany i jabłka, zawierają prebiotyki, które wspierają wzrost korzystnych bakterii jelitowych.
 2. Wybieraj produkty pełnoziarniste: Pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak pełnoziarnista kasza, brązowy ryż i chleb razowy, są bogate w błonnik, który stanowi pożywkę dla mikroorganizmów jelitowych.
 3. Spożywaj fermentowane produkty: Jogurt, kefir i kiszona kapusta to źródła probiotyków, które wprowadzają korzystne bakterie jelitowe.
 4. Zadbaj o różnorodność: Wprowadzaj różnorodne produkty spożywcze do diety, aby dostarczać mikrobiomowi szerokiej gamy substancji odżywczych.

Badania naukowe dotyczące indeksu prebiotycznego potwierdzają, że dieta może wpływać na zdrowie mikrobiomu jelitowego i ogólny stan zdrowia. Wprowadzenie większej ilości prebiotyków do diety może wspierać wzrost korzystnych bakterii jelitowych, zmniejszać stany zapalne i poprawiać metabolizm. Dlatego warto zwrócić uwagę na naszą codzienną dietę, aby zapewnić zdrowy mikrobiom i korzystny bilans mikroorganizmów jelitowych.

Bibliografia:

 1. Everard, A. i in. (2013). Cross-talk between Akkermansia muciniphila and intestinal epithelium controls diet-induced obesity. Proceedings of the National Academy of Sciences. 110 (22), str. 9066-9071.
 2. Holscher, HD. i in. (2018). Agave inulin supplementation affects the fecal microbiota of healthy adults participating in a randomized, double-blind, placebo-controlled, crossover trial. Journal of Nutrition. 148 (6), str. 881-889.
 3. Gibson, GR., Hutkins, R., Sanders, ME., i in. (2017). Expert consensus document: The International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics (ISAPP) consensus statement on the definition and scope of prebiotics. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 14(8), str. 491-502.
 4. Slavin, J. (2013). Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits. Nutrients. 5(4), str. 1417-1435.
 5. Mojka, K. (2014). Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje. Problemy higieny i epidemiologii. 95 (3), str. 541-549.
 6. Bindels, LB., Delzenne, NM., Cani, PD., Walter, J. (2015). Towards a more comprehensive concept for prebiotics. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 12 (5), str. 303-310.
 7. Śliżewska, K., Nowak, A., Barczyńska, R., Libudzosz, Z. (2013). Prebiotyki – definicja, właściwości i zastosowanie w przemyśle. Żywność Nauka Technologia Jakość. 86 (1), str. 5-20.
 8. Razny, M., Sio, A. (2015). Prebiotyki – zdrowie w zasięgu ręki. Ekonatura. 2, str. 8.
 9. Holscher, HD. (2017). Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes. 8 (2), str. 172-184.
Skip to content